Joga nidra
Joga nidra je tehnika relaksacije, koja nas opušta i fizički i mentalno i na taj način nas osvežava u celosti.
Kako deluje joga nidra
Joga nidra nas uvodi u stanje duboke relaksacije i ona se često naziva i jogički san. Praktikovanjem joga nidre dolazimo u stanje slično kao kada spavamo ali ipak drugačije. Razlika između običnog i jogičkog sna jeste da kada spavamo na prirodan način mi nismo svesni, zalutamo negde u zemlji snova i često kada se probudimo ne sećamo se ničega. Dok primenjujemo tehniku joga nidra mi smo svesni i prisutni u svakom trenutku, sada i ovde.
Kako se praktikuje joga nidra
Joga nidra se obično izvodi na kraju joga časa, ali se može praktikovati i kao posebna vežba npr. uveče pred spavanje. Osobama koje imaju problem sa snom, joga nidra može pomoći da lakše zaspu i spavaju dublje. Ovo nije cilj joga nidre ali je pozitivna nus pojava. U slučaju kada je joga nidra sastavni deo časa joge jednostavno se prate reči instruktora. Ukoliko joga nidru primenjujete sami, potrebno je da ste već ovladali ovom tehnikom. Joga nidru obično prethode vežbe disanja.
Joga nidra se najčešće izvodi u ležećem položaju ali ako smo skloni da lako zaspimo preporuka je da tehniku primenimo u udobnom sedećem položaju. U sedećem položaju je možda malo teže da opustimo telo ali istrajno vežbanjem možemo postići i to. Bez obzira na položaj u kojem primenjujemo joga nidru, važno je da kičma uvek ostane izdužena.
Tehnika joga nidre
Uz pomoć izgovorenih instrukcija instruktora vežbač sistematski opušta telo po određenom redosledu. Na taj način vežbač vodi pažnju kroz telo. Potrebno je da zamisli delove tela, ili da ih izgovara u sebi. Tako pažnja ne luta, ne razmišlja o budućnosti i prošlosti, ne stvara iluzije. Uz ovu tehniku relaksira se celo telo, a kako je telo nepomično, mirno i opušteno i misli se umiruju.
Redosled je tačno određen i on prati neuronsku mapu našeg tela.
Nakon vođenja pažnje kroz celo telo od vežbača se traži da osvesti dihotomna (suprotna) osećanja kao što su težina-lakoća, toplota-hladnoća… Uz pomoć ove tehnike se dodatno relaksira naše telo, a samim tim i naš um.
Potom se pažnja širi po celom telu, osvesti se celo telo od vrha glave do pete. U zavisnosti od instruktora se mogu primeniti tehnike vizuelizacije ili samo jednostavno ostati u miru i tišini. Vežbač postaje tihi nepristrasni posmatrač svih procesa koji se odvija unutar svog tela. Cilj je da samo posmatramo svoje misli, emocije i ne vezujemo se za njih. Bez borbe sa njima ih samo posmatramo. Na taj način stvara se unutrašnji mir, a kada smo unutra mirni i izbalansirani, sve dolazi na svoje mesto, osvežavamo se iznutra. Približavamo se ka sopstvenom centru.
Rezultati praktikovanja joga nidre
Na samom kraju joga nidre instruktor nežno dovodi vežbače u svesno, budno stanje. Veoma je bitno da prelazak iz relaksiranog stanja u budno, normalno stanje bude postepeno i nežno. Nakon joga nidre osećamo se izbalansirano i relaksirano.
Joga nidra obično sveukupno traje oko 20 minuta, tehnika je veoma jednostavna i bilo ko može sa lakoćom da je savlada i primenjuje svakodnevno. Duboka relaksacija kroz joga nidru može da traje i duže u zavisnosti od uslova, okolnosti i cilja.