Asana ili položaj tela u jogi
Asana je reč na sanskritu koja u prevodu znači položaj tela. Najčešće se koristi kod označavanja položaja u jogi.
Asana - položaj tela
Asana se takođe prevodi i kao fizički položaj u jogi, stav u jogi, joga položaj, položaj za vežbanje ili slično.
Tokom časa nazive joga položaja često možemo čuti na sanskritskom. U većini škola nazivi su isti ili slični, ali od škole do škole možemo primetiti manje razlike ili nepodudarnosti. Sanskritski jezik se u jogi koristi slično kao latinski u medicini. Ukoliko naučimo nazive stavova i položaja na sanskritu, možemo prisustvovati času joge na celom svetu i biti u prilici da ga pratimo.
Kada dođemo na prvi čas ova imena zvuče čudno i teško za pamćenje, međutim redovnim dolaskom na časove neprimetno ćete ih naučiti. Često se zbog jednostavnosti ovi nazivi sa sanskrita prevode i na srpski radi lakšeg pamćenja i razumevanja značenja.
Imena joga položaja (asana) najčešće se izvode iz imena životinja ili iz radnje koja je karakteristična za datu životinju. Očigledni primeri za ovo su: pas koji gleda dole (ado muka svanasana), zec (sasangasana), tigar (vjagrasana), kobra (budžangasana) i mnogi drugi.
Pored toga neki nazivi nose imena mudraca tako npr. položaj macijendrasana je dobio svoj naziv po mudracu po imenu Macijendra.
Podele i funkcije asana
Postoji bezbroj asana i možemo ih grupisati po njihovoj funkciji.
Joga položaji mogu: zagrevati i pripremati telo za naprednije vežbe, jačati mišiće, razvijati osećaj za ravnotežu ili istezati mišiće tela.
Isto tako bi smo mogli podeliti asane na: stojeće položaje, ležeće položaje ili sedeće položaje. Za uspešno praćenje časa nije potrebno da razlikujemo asane, već da pratimo instrukcije joga instruktora.
Zadatak instruktora jeste da pravilno postavi redosled asana tokom joga časa, kako bi vežbač na kraju osetio duboku relaksiranost i osveženje. Instruktor treba da vodi računa i o tome da izbalansira svaku asanu. Šta to znači? To znači da se sve vežbe rade na obe strane istim intenzitetom, istim brojem ponavljanja. Pored toga potrebno je da se obrati pažnja da se posle savijanja u napred, telo savija i u nazad. Na taj način stvara se balans unutar našeg tela, koji utiče ne samo na telo već i našu psihu.
Blagotvorni uticaji asana na telo
Asane utiču na dobrobit celog tela.
Najpoznatiji efekat joge na fizičkom nivou je da kroz jačanje i istezanje mišića poboljšava držanje tela.
Mišići postaju fleksibilniji, elastičniji i jači, na taj način celo telo postaje gipkije i pokretljivije. Zglobovi se redovno podmazuju, obim pokreta u zglobovima postaje veći. Duboka istezanja izdužuju mišiće i vezivna tkiva oko njih.
Osim toga joga položaji torzijama, savijanjima napred i nazad masiraju unutrašnje organe i na taj način ih osvežavaju i toniziraju. Smatra se da obrnuti položaji tela podmlađuju unutrašnje organe.
Isto tako asane blagotvorno utiču na žlezde sa unutrašnjim lučenjem na način da ceo endokrini sistem dovode u ravnotežu.
Postoje položaji tela koji rade na razvijanju osećaja za ravnotežu.
Pored navedenih joga položaji utiču i na: gustinu kostiju, cirkulaciju krvi i limfe, nervni sistem, disanje, psihu… Asane su veoma bitne i kod joga nidre koja je tehnika vođene relaksacije i dubokog opuštanja.
Važnost pravilnog izvođenja asana
Kada pričamo o jogi važno je voditi računa o pravilnom izvođenju. Pravilno izvođenje podrazumeva da je položaj stabilan i udoban. Veoma je bitno i da je disanje stabilno. Pažnja se uvek usmerava na mesta dešavanja u telu ili na disanje. Kada je telo u pokretu povezuje se disanje i pokret, kao da dah vodi naše pokrete. Česta je predrasuda da su joga stavovi dobri samo za istezanje.
Kada smo u statičnim položajima istezanja dišemo duboko kroz mesta istezanja. Zamišljamo da dišemo kroz mišiće koje istežemo.
Položaji ne moraju biti perfektni, već se ulazi u položaj u granicama prijatnosti. Na dobrom smo putu ukoliko osetimo fina prijatna istezanja duž većih regija, umesto da osetimo jaku bol, na manjoj površini, peckanje, nelagodnost ili grčenje mišića.