Vežbe disanja – pranajama
Vežbe disanja su osnova bavljenja jogom. Na sanskritu se vežbe disanja nazivaju pranajama.
Pranajama i prana
Da bi lakše razumeli pranajamu (pranayama) prvo trebamo razumeti šta znači prana.
Prana na sanskritu znači životna energija. Prana se po jogičkim shvatanjima nalazi u svemu: u vazduhu, hrani, vodi, suncu, u svim živim i neživim bićima, pa čak i u kamenju. Prana nije jednaka sa vazduhom, prana je suptilnija od vazduha i nalazi se u celom univerzumu. Ona je vitalna energija koja pokreće ceo kosmos. U kineskoj medicini poznata je kao či (chi) , u japanu kao ki. Na sličan princip kao i u kineskoj medicini či protiče kroz meridijane (energetke tokove u telu), u jogi ovi energetski tokovi se nazivaju nadi i ima ih 72 000 u telu.
Kroz ove energetske tokove se kreće prana, vitalna energija. Nagomilanjem prane ili manjkom prane na određenim delovima tela može da nastane disbalans, pa samim tim može da nastane bolest ili poremećaj u organizmu. Praktikovanjem joge i vežbama disanja se protok vitalne energije balansira, otklanjaju se energetske blokade u telu.
Pranajama je tehnika disanja
Pranajama u ovom slučaju znači tehnika disanja, odnosno tehnika kontrolisanja vitalne energije u telu. Tokom celog joga časa posebna pažnja se posvećuje dahu i disanju, ali posle skupa fizičkih vežbi primenjuju se i posebno različite tehnike i vežbe disanja (pranajama). U zavisnosti od joga časa, stila instruktora ova praksa može da traje deset minuta ili pola sata pa čak i duže.
Ovo se odnosi na to kako je na mom joga času, jer postoje u svetu veliki jogiji, učitelji, koji ove vežbe praktikuju satima. To se nikako ne preporučuje početnicima, već samo ako imamo svog gurua (učitelja, voditelja) koji nas vodi korak po korak u tajne ove veštine, kako ne bi načinili štetu u sebi.
Vrste pranajama
Postoji nekoliko tehnika disanja (pranajama), koji imaju različite efekte na telo i um. Nazivi tehnika su obično na sanskritu, ali se mogu i prevoditi na razne jezike.
Najpoznatije tehnike disanja – pranajame su: udžajpranajama (zvučno/pobedničko disanje), nadišodana, kapalabathi, bramari i bastrika.
Osim navedenih ima ih još nekoliko. Ovde ćemo se posvetiti udžajpranajami odnosno zvučnom disanju, pošto je ono najčešće korišćena pranajama, a bazira se na punom joga disanju.
Puno joga disanje - osnovna tehnika disanja
Pobedničko disanje ili udžajpranajama je lako za izvođenje, no potrebno je malo vremena dok se naviknemo da kontrolišemo tok daha, pošto obično to nikada ne radimo svesno. Pre svega trebamo da naučimo puno joga disanje. Svako disanje se sastoji od četiri faze: udah, izdah i pauze između ove dve radnje.
Puno joga disanje je najlakše da učimo ležeći na leđima sa ispravljenom i izduženom kičmom. Prvo osvestimo disanje i svu pažnju usmerimo na taj spontani proces. Na taj način se isključuju nepotrebni misli. Nakon toga polako krenemo sa kontrolisanjem daha: udah kreće duboko u stomak, napunimo ceo stomak vazduhom, pa kada se stomak ispuni dišemo dalje u grudi koš, pa kada se grudni koš popunio udišemo još malo kao da punimo prostor sve do ključne kosti. Zadržimo dah oko dve sekunde i sledi prijatan dug izdah. Izdah je spor kontrolisan i težimo ka tome da je duplo duži od izdaha. Ne naprežemo se ako nije duplo duži, sve treba da teče lagano, fluidno kako ne bi izazvali kontra efekat. Na kraju izdaha se dešava spontani zastoj protoka daha. Pa ponovo kreće novi ciklus. Nije problem ako izdah ne traje duplo duže od udaha ali težimo ka tome. Na kraju svakog izdaha možemo blago povući stomak ka kičmi i na taj način produbiti izdah.
Ako smo početnici dajmo sebi vremena sa ovom vežbom disanja i budimi strpljivi sami sa sobom. Ako nešto nije jasno slobodno pitajte instruktora na kraju časa kako se izvodi pravilno vežba ili me odmah kontaktirajte.
Udžajpranajama ili pobedničko zvučno disanje
Iz punog joga disanja se izvodi pobedničko disanje – udžajpranajama. Tok daha je potpuno isti samo se blago suzi grlo i kod udaha i kod izdaha. U grlu se stvara blago strugajući, grleni zvuk i pažnju usmeravamo na taj zvuk.
Ova vežba disanja umiruje misli i um, zaustavlja nepotrebne fluktuacije uma. Pored toga daje nam unutrašnju snagu i stvara unutrašnji balans. Pobedničko disanje bi bilo idealno primeniti i tokom celog časa, pošto ona daje energiju (prana) kod intenzivnih serija npr.pozdrav suncu, a isto tako pomaže i kod dubokih istezanja da dublje uđemo u položaj. Kod dubokih istezanja, zamišljamo da dišemo kroz mesta istezanja i na taj način duboko disanje oslobađa energetske tokove u telu, otklanja blokade i omogućava vitalnoj energiji slobodan protok. Pri izvođenju pranajama je veoma bitno da obratimo pažnju i na pravilno zauzimanje i izvođenje asana – položaja.
Najbolje je da u početku sve vežbe disanja učimo i izvodimo uz instruktora u grupi ili individualno.
Uticaj vežbi disanja
Disanje povezuje naš unutrašnji univerzum sa spoljašnjim univerzumom koji nas okružuje. Ono nas povezuje sa svim ostalim živim bićima na ovoj planeti. Pranajama se primenjuje i pre joga nidre, kada nas uvodi u stanje duboke relaksacije.
Pozitivne misli i osećanja kao i praktikovanje joge podiže nivo prane u čoveku.
Tehnike disanja odnosno pranajame razlikuju jogu od ostalih vrsta fizičkih aktivnosti. Tehnika disanja ima izuzetan značaj i tokom izvođenja fizičkih položaja – asana i kao posebne vežbe koje se rade pri kraju časa. Slobodno se može reći da je disanje od esencijalne važnosti u praktikovanju joge.