6 najčešćih predrasuda o jogi
Predrasude o jogi su mnogobrojne. Najčešće potiču od neinformisanosti i neznanju o poreklu i filozofiji joge. Kako joga postaje sve popularnija u svetu, sve više ljudi dolazi u dodir sa njom.
Pomoćićemo Vam da razotkrijete 6 najčešćih predrasuda o jogi!
Predrasuda 1: Joga je samo za gipke
Kada pomislimo na jogu, pojavljuje se slika pred nama o vitkim ženama ili muškarcima koji su u nekim potpuno izvrnutim, nemogućim položajima. Stoje na glavi, noge su im u lotosu, stopalo je iza potiljka ili slično.
Da rasčistimo, to su samo slike.
Ovakve slike koje se najčešće prave za Facebook, Instagram ili druge medije. Odnosno te slike imaju samo za funkciju da izazovu bilo kakvu reakciju od strane gledaoca. Neka Vas ove nameštene slike ne obeshrabljuju da se oprobate u jogi.
Kada dođete na prvi čas joge, iznenadićete se kako je sve zapravo jednostavno. Uočićete da je svako telo drugačije i da nismo svi fleksibilni. Ukoliko govorimo o početnim časovima nećemo se susretati sa stojem na glavi ili špargom.
Za početak bavljenja jogom nije potebno ni da možemo dotaći rukama nožne prste. Potrebna je samo želja i otvorenost za novu veštinu. I ako već pričamo o novoj veštini potrebno je i dosta strpljenja prema sebi.
Važno je znati da na fleksibilnost tela utiče mnogo faktora: pol, godine, prethodne fizičke aktivnosti, zdravlje, genetika i slično. Npr. trebamo da prihvatimo činjenicu da kod evropljana kuk i kolena nisu tako pokretljivi kao kod azijata. Zato ne smemo da silimo telo, niti da se dovodimo u položaje izvan granica trenutnih mogućnosti.
Zaključak: Za bavljenje jogom nije neophodna velika gipkost, ona će se sama razviti.
Predrasuda 2: Joga je samo za žene
Ova predrasuda o jogi prati današnji trend koji pokazuje da se (u Evropi) jogom u većem broju bave žene, ali nije to uvek bilo tako. Jogu su zapravo osmislili muškarci i samo su oni imali privilegiju da je praktikuju. Zakon univerzuma je ipak da se svet neprestano menja i formira. Tako je to i u jogi. Žene su trenutno otvorenije ka ovom vidu vežbanja, ali je interesantno da su veliki učitelji i danas muškarci. Nije važan pol, već da vežbač nađe odgovarajući stil u kojem uživa i ispunjuje se tokom časa.
Zaključak: Joga je i za žene i za muškarce.
Predrasuda 3: Joga je samo za vitke
Ponovo dolazimo do problematike društvenih mreža i medija, i šta nam oni sugerišu. Zaboravljamo da smo svi mi različiti i da imamo različite oblike tela. Neko od nas je jači neko slabiji po kilaži. Istina je da višak kilograma može da nas sprečava u određenim položajima, tako npr. kod savijanja napred ili torzija, ali uvek možemo da radimo alternativne položaje. Jednostavno ulazimo u asanu (položaj) samo onoliko koliko nam fizičko telo dozvoli. Iznenađujuće je da su na časovima ponekada osobe sa viškom kilograma fleksibilnije od vitkih.
Zaključak: Joga je za sve kojima prija i koji žele da poboljšaju svoje zdravlje.
Predrasuda 4: Joga je samo za vegane
Joga u današnjoj formi ne zahteva vegetarijanstvo ili veganstvo, što je česta predrasuda o jogi. Osnovna pretpostavka je da joga studio ne treba da ima bilo kakve zahteve prema svojim vežbačima vezane za ishranu. Primećeno je da su za jogu otvorenije osobe koje se više brinu o svom zdravlju, svesno biraju zdrave namirnice za sebe i svoju porodicu. Isto tako primećena je još jedna pojava, a to je da oni koji redovno vežbaju jogu tri do pet puta nedeljno tokom više meseci, instiktivno jedu manje crvenog mesa. Za ovo ne postoji studija ili objašnjenje ali iskustvo vežbača pokazuje tendenciju manje potrošnje mesa, naročito crvenog mesa..
Zaključak: Osobe koje redovno vežbaju jogu često jedu manje crvenog mesa.
Predrasuda 5: Joga je samo za mlade
Jogu možemo vežbati sa bilo koliko godina samo trebamo naći odgovarajući stil i nivo. Naravno ako imamo više od 60 godina i tek smo početnici nećemo se priključiti dinamičnom stilu (vinjasa, aštanga) već grupi koja radi blage vežbe. I obrnuto, ako smo trenutno u svojim dvadesetima tražićemo nešto izazovnije za svoje telo.
Zaključak: Joga je za sve ali trebamo naći varijantu koja nam najviše odgovara.
Predrasuda 6: Joga je samo lagano istezanje
Joga u sebi sadrži niz vežbi istezanja, ali pored toga jača mišiće, razvija osećaj za ravnotežu. Pošto joga nema za cilj razvijanje nefunkcionalne mišićne mase spolja gledano zaista izgleda kao lagano istezanje i opuštanje. Zapravo kada vežbamo jogu postoji niz vežbi za koje je potrebna fizička snaga i kondicija. Kroz redovno vežbanje stičemo jače mišiće, naročito na rukama, leđima, stomaku i butinama. Posebno moram da istaknem koliko je važno jačanje dubokih unutrašnjih mišića duž cele kičme, koja nam omogućava pravilno držanje tokom celog dana. Posle nekoliko časova joge možemo da osetimo neku vrstu elegantnosti u telu, a taj osećaj izvire iz nas jer nam se držanje tela popravlja, kičma ispravlja. Pored toga, od velikog značaja zaistezanje i jogu su i vežbe disanja ili pranajama.
Naravno joga sadrži i duboka istezanja koje ne zahtevaju dodatnu fizičku snagu, gde telo prepuštamo gravitaciji i dozvolimo da ona isteže telo, a mi samo dubokim disanjem potpomažemo taj proces.
Zaključak: Joga predstavlja istezanje i jačanje mišića.
Cilj bavljenja jogom
Važno je kako se osećamo tokom časa i posle časa.
Cilj je da se na času joge opustimo, ispraznimo negativne misli i emocije, oslobodimo se svakodnevnog stresa, oslobodimo napetosti, anksioznosti i da se na taj način osvežimo psihički i fizički.
Upoznajmo se, počnite da vežbate jogu uz moj sajt Joga sa Andreom i pobedimo predrasude o jogi.